Sebepoškozování. Proč se to děje? A co můžeme udělat, abychom tomu zabránili?
Sebepoškozování je problém, který často pro ty, jichž se netýká, zůstává stranou pozornosti. Abychom mu však mohli co nejlépe předcházet, je nezbytné pochopit, co to je a proč k němu dochází.
Charitativní organizace Mind, která se zabývá duševním zdravím, se snaží řešit problémy související s duševním zdravím a sestavila informace určené k boji proti sebepoškozování, které jsou určeny lidem, kteří se sami potýkají s problémy nebo mají obavy o druhé.
(UPOZORNĚNÍ: Čtení o tom, jak si lidé ubližují, může být podnětné. Pokud se cítíte zranitelní, možná by bylo vhodné, abyste dále nečetli).
Níže se budeme zabývat tím, co je sebepoškozování, proč k němu dochází a jak mu můžeme pomoci předcházet.
Co je sebepoškozování?
"Sebepoškozování je situace, kdy si ubližujete jako způsob, jak se vypořádat s velmi těžkými pocity, bolestnými vzpomínkami nebo zdrcujícími situacemi a zážitky," říká Mind.
Důvody a logika, které mohou někoho vést k sebepoškozování, však často nejsou zdaleka jednoduché a vyžadují spíše individuální přístup než široký, univerzální přístup.
Může jít o to, že některé pocity je příliš těžké vyjádřit slovy, o touhu zviditelnit neviditelnou bolest, o touhu vytvořit si pocit kontroly nebo vytvořit něco spolehlivého či o důvod chtít se o sebe fyzicky postarat.
Proč se lidé sebepoškozují?
Důvody, proč se někdo sebepoškozuje, jsou samozřejmě individuální, nicméně mezi běžné příčiny mohou patřit: tlak ve škole nebo v práci, šikana, finanční stres, ztráta blízké osoby, sexuální, fyzické nebo citové zneužívání, zmatek v oblasti sexuality, rozpad vztahu, ztráta zaměstnání a nemoc.
Mind zdůrazňuje, že touha po sebepoškozování může potkat kohokoli a neexistuje žádný typický důvod, proč se tak cítí.
Jak můžeme pomoci předcházet sebepoškozování?
"Během intenzivního nutkání ublížit si může být těžké si představit, že je možné udělat něco jiného. Existují však kroky, které vám mohou pomoci učinit časem jiná rozhodnutí," píše Mind.
Doporučují, abyste se pokusili začlenit následující kroky: Pochopení vzorců sebepoškozování tím, že se naučíte rozpoznávat spouštěče, uvědomíte si nutkání k sebepoškozování a budete schopni identifikovat rozptýlení; Vedení deníku o tom, co se stalo dříve, abyste si mohli vytvořit vzorce, které vám pomohou lépe porozumět vlastnímu chování; Odvedení pozornosti od nutkání k sebepoškozování tím, že identifikujete pocity hněvu a frustrace, smutku a strachu, touhy po kontrole, otupělosti, studu a nenávisti k sobě samému; Odložení sebepoškozování tím, že zkusíte počkat zhruba pět minut a časem pauzu pomalu prodlužovat.
Někomu budou tyto kroky připadat příliš zjednodušené, a proto Mind doporučuje vyhledat informace o dlouhodobějších řešeních. Tyto techniky "zahrnují hlubší zkoumání důvodů, proč se sebepoškozujete, aby vám pomohly najít alternativy". Patří mezi ně např: Přijmout své pocity; budovat si sebeúctu; pečovat o svou celkovou pohodu; podrobněji porozumět svému sebepoškozování nebo vyhledat podporu.
Zjištění, že se někdo, na kom vám záleží, sebepoškozuje, může být velmi náročné. Pokud by se to stalo vám, Mind doporučuje otevřený přístup, nepanikařte a pamatujte, že sebepoškozování je často způsob, jak zvládat velmi náročné pocity, připomínejte jim jejich pozitivní vlastnosti, buďte empatičtí a snažte se jim umožnit mít kontrolu nad vlastními rozhodnutími.