V prosinci opět vzrostly náklady na bydlení včetně nájemného

 
V prosinci opět vzrostly náklady na bydlení včetně nájemného

Pokles inflace v Česku pokračoval i na konci loňského roku. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) spotřebitelské ceny v prosinci meziročně vzrostly o 6,9 procenta. To je o 0,4 procentního bodu méně než v listopadu.

Výrazný vliv na meziroční nárůst cenové hladiny měly podle statistiků ceny v oddíle bydlení, kde vzrostly hlavně ceny nájemného. Ceny zboží úhrnem podle ČSÚ v prosinci meziročně vzrostly o 7,6 procenta a ceny služeb o 5,7 procenta. Průměrná míra inflace za celý loňský rok činila 10,7 procenta, což bylo o 4,4 procentního bodu méně než o rok dříve. Loni v listopadu přitom byla inflace v Česku podle Eurostatu nejhorší z celé EU, prosincová čísla za všechny země zatím Eurostat nezveřejnil.

Náklady vlastnického bydlení loni v prosinci meziročně vzrostly o 0,6 procenta. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 7,3 procenta), výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu (+ 5,5 procenta), vodného (+ 16,3 procenta), stočného (+ 26,9 procenta), elektřiny (+142,4 procenta) a tepla a teplé vody (+24,2 procenta). Naopak ceny zemního plynu klesly o 7,7 procenta a tuhých paliv o rovná dvě procenta. Za energie tak rodiny stále zaplatí výrazně více než před rokem.

Kromě nákladů spojených s bydlením rodinné rozpočty výrazně zatěžují nákupy potravin. Většina těch, jejichž cenu ČSÚ sleduje, v prosinci zmírnila meziroční růst či prohloubila cenový pokles. Nejvýrazněji zlevnila vejce (-30,3 procenta) a polotučné trvanlivé mléko (-28,3 procenta). Naopak ovoce zdražilo o 5,8 procenta. Klesaly také ceny pohonných hmot, v prosinci stál litr benzinu Natural 95 nejméně od ledna 2022.

Listopadová inflace v Česku byla podle Eurostatu nejvyšší ze všech zemí EU. Podle Eurostatu dosahovala osmi procent, u druhého nejhoršího Maďarska evropští statistici uvádí inflaci 7,7 procenta. Třetí nejvyšší inflaci mělo v listopadu sousední Slovensko, konkrétně 6,9 procenta. Stejnou inflaci mělo i Rumunsko. V Polsku inflace v listopadu dosáhla 6,3 procenta a v Rakousku 4,9 procenta. Německo se s 2,3procentní inflací dostalo pod celounijní průměr (3,1 procenta). Jedinou zemí, kde inflace v listopadu klesla, byla Belgie (-0,8 procenta).

Inflace postupně klesá a pravděpodobně v tomto trendu bude pokračovat i na začátku nového roku. Prodejci totiž do cen nejprodávanějších potravin promítli nižší DPH, což ocení všechny domácnosti. Náklady na bydlení by také mohly o něco klesnout. Na trh se totiž po dlouhé době dostávají cenově dostupné byty, které budou tlačit dolů také ceny těch ostatních. Otázkou je, jak vysoko zamíří ceny energií po zvýšení poplatků za distribuci a obnovení platby za obnovitelné zdroje energie. Regulované poplatky u plynu letos vzrostou průměrně o 38 procent, u elektřiny dokonce až o 68 procent. To by mohlo výrazně zbrzdit snižování celkové inflace a návrat k dvouprocentnímu inflačnímu cíli. Investice do nemovitostí, jejichž zhodnocení z dlouhodobého hlediska inflaci překonává, tak budou i letos preferovaným zajištěním pro zachování hodnoty majetku.

 

Tagy :