Špatná kvalita spánku vám může zkrátit život - ale cvičení může pomoci

 
Špatná kvalita spánku vám může zkrátit život - ale cvičení může pomoci

Nová studie zveřejněná v časopise British Journal of Sports Medicine zjistila, že špatný spánek může zkrátit délku života. Náročná činnost, včetně cvičení, jako je běhání a chození do posilovny, však může některé nepříznivé účinky na zdraví potlačit.

Studie analyzovala informace poskytnutých 380 055 účastníků s průměrným věkem 55,9 let. Účastníci uváděli úroveň své fyzické aktivity a pět aspektů svého spánku v průměru 11 let.

Vědci zjistili, že ve srovnání se zdravými spáči měli lidé s nedostatečným spánkem o 23 % vyšší riziko předčasného úmrtí, o 39 % vyšší riziko úmrtí na srdeční choroby a o 13 % vyšší riziko úmrtí na rakovinu.

Údaje lidí, kteří spali dobře, pak byly porovnány s těmi, kteří spali špatně. Vědci zjistili, že nejvyšší riziko úmrtí na srdeční choroby a rakovinu měli ti, kteří měli špatný spánek - ale také nesplňovali doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO). To znamená alespoň 150 až 300 minut týdně aerobní fyzické aktivity střední intenzity nebo alespoň 75 až 150 minut aerobního cvičení intenzivní intenzity.

Avšak ti, kteří měli špatný spánek, ale vykonávali dostatek fyzické aktivity, aby splnili doporučené pokyny, měli menší riziko úmrtí na srdeční choroby a rakovinu ve srovnání s těmi, kteří spali špatně a nesplňovali pokyny pro fyzickou aktivitu.
Ti, kteří pravidelně cvičili, tedy dokázali negativní zdravotní dopady neutralizovat.

Prof. Mark Hamer, autor studie, řekl: "V této studii se objevily následující výsledky:"Špatný spánek je spojen s metabolickými účinky, jako je například porucha kontroly glukózy. Víme, že fyzická aktivita má příznivé účinky na mnoho metabolických drah.

Je však důležité upozornit na to, že studie byla observační, a proto není průkazné, že přiměřená fyzická aktivita způsobuje snížení poškození způsobených špatným spánkem. I tak je to ale potenciálně potěšující zpráva pro běžce, kteří mají problém se dobře vyspat.

 

Tagy :