Revoluční lék „by mohl zvrátit poškození“ způsobené Alzheimerovou chorobou
Vědci se domnívají, že nový revoluční lék, který umožňuje nervovým buňkám, aby se samy obnovovaly, by mohl změnit léčbu Alzheimerovy choroby.
Na rozdíl od současné léčby tohoto neurologického onemocnění lék s kódovým označením NVG-291 funguje tak, že odstraňuje přirozenou bariéru v těle, která brání nervovým buňkám v obnově.
Paul Brennan, výkonný ředitel kanadské biotechnologické společnosti NervGen, uvedl, že lék nabízí nejen možnost zvrátit poškození způsobené Alzheimerovou chorobou, ale také dát lidem ochrnutým v důsledku poranění míchy šanci znovu chodit.
"Říkáme tomu oprava a tím se lišíme od téměř všeho, co je v oblasti výzkumu centrálního nervového systému," řekl.
"Všichni, kdo se zabývají neurodegenerativními chorobami - ať už jde o Alzheimerovu chorobu, ALS [v Británii známou jako nemoc motorického neuronu] nebo roztroušenou sklerózu - se snaží zastavit progresi onemocnění. My se snažíme napravit poškození.
Pan Brennan uvedl, že testy na myších a potkanech přinesly bezprecedentní výsledky a že NVG-291 bude oslavován jako průlomový lék, "i kdybychom při testech na lidech dosáhli jen polovičního účinku".
Odhaduje se, že ve Spojeném království trpí demencí 850 000 lidí, z nichž více než polovina má Alzheimerovu chorobu.
Aby se ukázalo, že je lék NVG-291 pro lidi bezpečný, podává se nyní zdravým dobrovolníkům a od příštího roku jej společnost NervGen plánuje předepisovat pacientům s Alzheimerovou chorobou, poškozením míchy a roztroušenou sklerózou, což je onemocnění nervového systému.
Pokud lék projde náročnými zkouškami, mohl by být podle pana Brennana do pěti let k dispozici veřejnosti.
Dr. James Connell, vedoucí translačního výzkumu ve společnosti Alzheimer's Research UK, řekl: "Je povzbudivé, že se provádějí experimenty, které zkoumají potenciál méně prozkoumaných cest, jako je podpora opravných procesů v mozku. Je však příliš brzy na to, abychom mohli říci, zda NVG-291 pomůže zlepšit příznaky u lidí s Alzheimerovou chorobou.
Dr. Clare Waltonová, vedoucí výzkumu v MS Society, řekla: "Tento výzkum poukazuje na zajímavý nový přístup."