Jak často si opravdu potřebujeme mýt vlasy

 
Jak často si opravdu potřebujeme mýt vlasy

Jak často bychom si vlastně měli mýt vlasy? Tato debata se vede už desítky let a odpovědi se pohybují od každodenního mytí až po mytí jednou týdně.

Významnou roli v tom samozřejmě hraje struktura a stav vlasů. Ale vzhledem k tomu, že se stále častěji mluví o zdraví pokožky hlavy a vzhledem k tomu, že nás stále častěji láká vynechat jeden nebo dva dny kvůli stále častějším pracovním podmínkám v domácnosti, oslovili jsme odborníky, abychom probrali, zda bychom měli přehodnotit své návyky při mytí vlasů.

Jak zjistit typ svých vlasů

Než se rozhodnete, jaký režim mytí vlasů je pro vás nejvhodnější, musíte nejprve skutečně porozumět svému typu vlasů. Níže uvedené triky vám pomohou potvrdit ten váš a ušetří vám čas i peníze tím, že se ujistíte, že kupujete správné produkty a myjete si vlasy ve správném množství.
Věnujte chvíli posouzení svého typu vlasů stejně jako své pleti. Mnoho klientů je zklamáno z vlasových produktů, protože osm z deseti lidí při nákupu produktů správně neposoudí svůj typ vlasů.

Test pramenů (pro zjištění tloušťky)

Vezměte jeden vlas mezi prsty. Pokud:

∙ jej nemůžete nahmatat, máte jemné vlasy
∙ jej cítíte, máte středně silné vlasy
∙ cítíte, že je silný nebo hrubý, máte hrubší vlasy

Je důležité se dívat na jednotlivé prameny, protože ve skutečnosti můžete mít "hodně" vlasů, ale stále mohou být jemné, nebo můžete mít velmi husté vlasy, které jsou ve skutečnosti poměrně řídké.

Test roztažení (pro zjištění stavu)

Vezměte jeden vlas mezi prsty a natáhněte ho. Pokud:

∙ se okamžitě zlomí, znamená to, že vaše vlasy jsou málo pružné a nejsou tak zdravé, jak by měly být
∙ se natáhne o 50 % své původní délky, máte vysokou elasticitu a zdravější vlasy

Pokud jsou vaše vlasy "slabé", možná byste se měli poohlédnout po posilujících kúrách a také zvážit, zda není hlavní příčinou vašich problémů časté namáčení vlasů nebo jejich rozčesávání po umytí.
Přesto mějte na paměti, že typ vlasů není nikdy konstantní. Faktory jsou také citlivé klimatické změny, zdravotní a emocionální narušení a v různých fázích našeho života mohou být jemnější, hrubší, mastnější, sušší, krepatější a hladší. Při podezření na změnu tedy možná budete muset tyto testy zopakovat.

Rady pro jemné vlasy

Lidem s jemnou strukturou vlasů se doporučuje, aby si je denně myli šamponem. Je to proto, že lidé s jemnějšími vlasy mají na pokožce hlavy více mazových žláz, a jejich vlasy se proto rychleji mastí.
Mnoho lidí si myslí, že je špatné mýt si vlasy každý den, protože je to vysušuje, ale to není pravda, pokud používáte kvalitní šampony a kondicionéry a pak vlasy šetrně vysušíte. Častější používání horkých stylingových nástrojů se však na stavu projeví, proto zkuste střídavě sušit vlasy na vzduchu, zejména pokud zůstáváte doma.

Jeden z nejčastějších mýtů o péči o vlasy je, že byste si neměli vlasy mýt příliš často. Nemusí to však být vždy pravda. Čistota je klíčová pro udržení zdravých vlasů a rovnováhy pokožky hlavy a je možné si vlasy umýt, aniž byste je zbavili přirozeného lesku, a to tak, že použijete šampon, kondicionér a následně krém, který pomáhá vlasy vyživovat a posilovat.

Rady pro středně dlouhé vlasy

Pokud nemáte super jemné vlasy, můžete mít pocit, že vydržíte déle, aniž byste sáhli po šamponu, ačkoli odborníci doporučují, abyste se před dodržováním jakéhokoli pevného rozvrhu podívali na své okolí.

Vlasy a pokožku hlavy si berete na stejná místa, kam si berete i obličej, a stejně tak se ušpiní. Pokud máte vlasy se střední strukturou, snažte se mýt si vlasy šamponem alespoň každý druhý den. Nebudete si nemýt obličej celé dny (zejména pokud žijete ve městě), tak proč byste to dělali pokožce hlavy?

Na rozdíl od jiných typů vlasů se hrubé vlasy tolik nemastí (nebo se to na nich neprojevuje), což znamená, že se pod tíhou olejů z pokožky hlavy tak rychle nezmastí. Při nadměrném mytí mohou být také sušší a hůře upravitelné.

Nemytí vlasů je však z dlouhodobého hlediska opravdu špatné. Vlasy byste si měli mýt pravidelně, abyste odstranili nečistoty a nánosy produktů. A nezapomínejme, že pokožka hlavy je kůže, a stejně jako póry mohou nahromaděné produkty ucpat vlasové folikuly. Myjte si vlasy alespoň několikrát týdně.

Ženy s afro typem vlasů 3a až 4c by si měly vlasy běžně mýt šamponem každé dva týdny. Afro typy vlasů mají tendenci být poměrně suché a někdy i lámavé, a přestože naše vlasy produkují přirozený maz, nechceme ho příliš často odstraňovat, protože to vlasy jen ještě více vysušuje.

Šamponování se může u různých jedinců s afro vlasy lišit v závislosti na životním stylu, například pokud chodíte do posilovny, můžete chtít šamponovat jednou týdně, protože pot se může ve vlasech hromadit a produkovat sůl, která ucpává vlasy, póry a pokožku hlavy. Ponechání šamponu může vést k úplně opačnému efektu a k lámání a poškození vlasů."

Rady pro citlivou pokožku hlavy

Pokud vás trápí především bolestivá nebo šupinatá pokožka hlavy, častější mytí je vědecky prokázáno jako dobrá věc. Časté mytí šamponem pomůže udržet pokožku hlavy zdravou (což je pro zdraví vlasů opravdu důležité), ale aby nedocházelo k podráždění, vyberte si šetrný přípravek, který neškrábe.

Mnoho lidí, zejména těch s delšími vlasy, bude mít suché nebo poškozené pouze konečky, přičemž u kořínků budou v dobrém stavu. Proto je obecně nejlepší zvolit šampon speciálně pro ošetření pokožky hlavy a oblasti kořínků. Kondicionér pak vybírejte v závislosti na délce od středu vlasů.

Co se stane, když nedostatečně umyjete vlasy:

Podobné problémy jako s obličejem se mohou vyskytnout i s pokožkou hlavy, pokud si ji dostatečně nemyjete. Pokud si například nemyjete pokožku hlavy často, může se v ní hromadit přebytečný olej, nečistoty, znečištění a odumřelé kožní buňky. Hromadění odumřelých kožních buněk může způsobit svědění a podráždění - a viditelné šupinky.

Jemné, rovné vlasy mohou zplihnout a získat mastný lesk (nikoli zdravě vypadající lesk). U ostatních typů vlasů vznikají vlasy kombinované - nahoře mastné a matné, dole suché a zamotané, což může představovat jedinečnou výzvu.

Nadměrné mytí vlasů

Mytí vlasů častěji než jednou denně je zbytečné, i když samotný proces mytí nemusí ve skutečnosti vlasy poškodit nejvíce.
Největším rizikem pro zdraví vlasů je to, co se s nimi děje za mokra, a styling, který se provádí po každém mytí. Vlasy jsou nejslabší, když jsou mokré, takže jakákoli manipulace (tahání, česání atd.) může vlasy namáhat. Pro ty, kteří používají teplo k vysoušení a úpravě vlasů po umytí, znamená častější mytí větší tepelnou zátěž a větší tepelná zátěž znamená větší poškození. Vybírejte si šampony, které vlasy doplní a ne zbaví živin, a při každém mytí je důkladně ošetřujte, abyste předešli poškození způsobenému stylingem.

Šamponujete správně?

Pokud se vám vlasy neustále mastí nebo naopak vysušují, může to být způsob, který používáte k mytí vlasů, a ne jejich genetická struktura.
Termín "mytí vlasů" by se mohl změnit na "čištění vlasové pokožky" - cílem hry při mytí šamponem je totiž vyčistit vlasovou pokožku, která je živou tkání. Jakákoli pěna, která stéká po pramenech, stačí k jejich vyčištění. Vlasy není třeba drhnout, to dokonce může ve skutečnosti způsobit jejich poškození, zamotání a lámání.

Řiďte se radami odborníků:

∙ Před použitím šamponu se ujistěte, že jsou vlasy zcela mokré a opravdu nasycené.
∙ Nalijte čajovou lžičku šamponu a naneste tenký film po celých vlasech.
∙ Začněte masírovat pokožku hlavy, přičemž zvláštní pozornost věnujte zátylku a linii vlasů, které bývají více znečištěné.
∙ Mezi jednotlivými pohyby vlasy pročešte prsty a udržujte je v jedné linii. Nehty neškrábejte pokožku hlavy.
∙ Netřete konečky vlasů o sebe ani nepoužívejte příliš krouživé pohyby, protože by se vlasy jen zamotaly.
∙ Masírujte alespoň 30 sekund. Poté důkladně opláchněte, a to po dobu dalších 30 sekund.
∙ Pokud si myjete vlasy denně, měl by vám stačit jeden šampon, ale pokud máte pocit, že to vlasy potřebují, zopakujte ho.

Jak prodloužit intervaly mezi mytím vlasů

Pokud chcete opravdu prodloužit dobu mezi mytím vlasů, nejsamozřejmější možností je suchý šampon. Některé suché šampony mohou způsobovat záněty, těm se vyhneme díky použití složek bisabololu a zinku. Pokud však máte kudrnaté vlasy, vyzkoušejte pěnu, protože ji nemusíte rozčesávat, což může matovat hrubší typy vlasů.

Nezapomeňte však, že suchý šampon nenahrazuje skutečný šampon.

 

Tagy :