Jak může vitamín C omezit tvorbu vrásek a ochabování kůže?

 
Jak může vitamín C omezit tvorbu vrásek a ochabování kůže?

Vitamin C, známý také jako kyselina askorbová, je nejčastěji známý pro svou schopnost chránit před nemocemi a posilovat imunitní systém. Podle odborníků se však může pochlubit také vlastnostmi proti stárnutí, díky nimž dokáže udržet pleť pružnou a zdravou.

Karl Kristian, zakladatel skandinávské značky New Nordic zaměřené na zdraví a krásu, vysvětlil, že jednou z klíčových výhod vitaminu C je, že "pomáhá udržovat zdravý vzhled pleti tím, že produkuje kolagen, čímž zabraňuje ochabování pleti i tvorbě vrásek".

Kolagen má časem potenciál zesílit dermis - vrstvu přímo pod epidermis. Je to nejsilnější vrstva kůže a je tvořena vláknitou a elastickou tkání. Tato vrstva pomáhá zajišťovat pevnost a pružnost pokožky.

Vitamin C se nachází v některých pleťových krémech a olejích, které po nanesení na pokožku pomáhají hojit skvrny, redukovat hyperpigmentaci a dokonce zvyšují přirozený lesk pokožky. Je však důležité zajistit, abyste vitamin C přijímali také ve stravě.

Pan Kristian vysvětluje: "Vitamín C má zásadní význam pro ochranu tělesných buněk, udržuje je zdravé tím, že vytváří protilátky, které chrání před nemocemi, takže je nezbytnou živinou, která posiluje imunitní systém. Tělo si vitamín C nedokáže vyrobit samo, takže klíčový význam má pro něj strava.

Jak můžete do svého jídelníčku dostat více vitaminu C?

Existuje několik potravin, které mají přirozeně vysoký obsah vitaminu C a jsou skvělým způsobem, jak zvýšit příjem živin. Pan Kristian doporučuje "citrusové plody, červenou papriku, rajčata a brambory", protože všechny obsahují "obrovské množství" tohoto vitaminu.

NHS (Národní zdravotní služba) doporučuje zařadit do jídelníčku více vitaminu C konzumací citrusových plodů nebo pitím pomerančového džusu.

Mezi další ovoce plné vitaminu C patří jahody a ostružiny. Mezi zeleninu s vysokým obsahem vitaminu C patří brokolice a růžičková kapusta. V obchodech se zdravou výživou a supermarketech lze zakoupit také doplňky stravy s vitaminem C.

Kolik vitaminu C bych měl/a užívat?

Podle NHS potřebují dospělí ve věku 19 až 64 let 40 mg vitaminu C denně. Většina lidí by měla být schopna získat více než dostatečné množství ze své každodenní stravy. Tělo však nedokáže vitamin C ukládat, proto je nezbytné zajistit jeho dostatečný příjem.

NHS také varuje, aby lidé nepřijímali příliš mnoho vitaminu C. Nadměrná konzumace může při velkém množství způsobit bolesti žaludku, průjem a nadýmání.

 

Tagy :