Odhaleno: „Evoluční rozdíl“ muže a ženy při termoregulaci
Studie odhalila, že ženy skutečně potřebují vyšší teplotu poté, co vědci prokázali, že jiné druhy žen přitahují vyšší teploty kvůli "evolučnímu rozdílu".
Předchozí studie naznačovaly, že ženy pociťují účinky klimatizace v kancelářích snadněji, protože se u nich liší průměrná rychlost metabolismu. Důkazy také naznačovaly, že ženy mají odlišné smyslové mechanismy, což znamená, že vnímají teplotu jinak než muži. Nyní se však ukázalo, že rozdíly v tom, jak obě pohlaví pociťují chlad, se týkají i dalších biologických druhů. Tyto rozdíly nejsou podle odborníků pouze evoluční, ale mohou souviset i se sociologickými jevy u zvířat i lidí.
Vědci ze Zoologické fakulty Univerzity v Tel Avivu zkoumali 13 druhů ptáků a 18 druhů netopýrů, aby zjistili, zda se u těchto zvířat projevuje geografické oddělení pohlaví. Zjistili, že samci těchto druhů dávají přednost nižším teplotám než samice, což vede k tomu, že se od sebe v určitých okamžicích během hnízdní sezóny fyzicky vzdalují. Dále uvedli, že tato zjištění naznačují rozdílnost "mechanismů vnímání tepla" u samců a samic.
Tento jev není u člověka ojedinělý; u mnoha druhů ptáků a savců dávají samice přednost teplejšímu prostředí před samci a v určitých obdobích tyto preference způsobují segregaci mezi oběma druhy. Ve světle těchto zjištění a skutečnosti, že se jedná o široce rozšířený jev, jsme vyslovili hypotézu, že se jedná o rozdíl mezi mechanismy vnímání tepla u samic a samců, který se vyvinul v průběhu evoluce.
Šance užít si odloučení od sebe navzájem
Při vysvětlování separace ptáků byly významnými faktory také průměrná denní teplota vzduchu a velikost těla, ale u netopýrů byla významná pouze teplota. Rozdíly mezi pohlavími byly podobné rozdílům v tom, jak vnímáme bolest, a byly ovlivněny našimi nervovými mechanismy i hormony.
Dr. Tali Magory Cohen, spoluautorka studie, uvedla, že tyto rozdíly lze vysvětlit evolučními důvody, včetně toho, že oddělení snižuje soupeření o potravu mezi pohlavími a udržuje agresivní samce dál od mláďat. Samice savců by také mohly dávat přednost teplejšímu podnebí, aby chránily své potomky, když jsou příliš mladí na to, aby si sami regulovali tělesnou teplotu. Tyto konkrétní druhy byly vybrány proto, že vzhledem k jejich vysoké mobilitě by bylo zřejmé jakékoli geografické oddělení pohlaví.
Autoři naznačili, že jejich zjištění by mohla být "širším evolučním jevem" a mohla by být "významnou silou" při formování chování a Dr. Levin a Dr. Magory Cohen uzavřeli: "Podstatné je, že když se vrátíme zpět do lidské říše, můžeme říci, že tento rozdíl v tepelném cítění má za cíl přimět pár, aby se od sebe trochu vzdálil a každý jedinec si mohl užít klidu a pohody.“
Tento jev lze také spojit se sociologickými jevy pozorovanými u mnoha zvířat a dokonce i u lidí ve smíšeném prostředí samic a samců: samice mají tendenci mít mezi sebou mnohem více fyzického kontaktu, zatímco samci si udržují větší odstup a vyhýbají se vzájemnému kontaktu.