Naučte se říkat ne

 
Naučte se říkat ne

Nedávno se na Facebookovém profilu jedné kamarádky objevilo „jsem tak hodná, až jsem blbá“.

Jmenuje se Kateřina a určitě není blbá, jen neumí říkat ne. Je to typ člověka, který se vždycky snaží pomoci, a to i na úkor vlastního volného času. Její výkřik souvisel s tím, že naší další kamarádce slíbila s něčím pomoci, jenže z původně předpokládaných pár hodin se pomalu a jistě stával regulérní pracovní úvazek. Katka se snažila a snažila, nespala, hádala se s manželem, protože nestíhala udržovat domácnost v obvyklém stavu. Nestíhala si zajít zaplavat, vzít děti na procházku, byla v jednom kalupu, protože to přeci slíbila. Nakonec dostávala od kamarádky vynadáno, že to či ono ještě není hotové. A pak v ní bouchly saze. Výsledkem byl nejen ten post na Facebooku, ale také razantní odmítnutí jakékoli další pomoci. Konečně. 

Pomáhat lidem je jistě záslužné, ale vaše dobrá vůle nesmí být brána jako samozřejmost. Navíc byste neměli slibovat víc, než zvládnete. Pokud se naučíte říkat ne, budete svým přátelům vzácnější. A buďte si jisti, že v takovém případě vaši pomoc ocení více, než když ji budou brát jako samozřejmost.

Typickým příkladem jsou naši rodinní přátelé. Jsou to starší manželé, mají dvě dcery a velkou zahradu, o kterou se již sami nezvládají postarat. Zatímco Jana k nim jezdí pravidelně, seká zahradu, pleje květinové záhony a vůbec pomáhá, jak může, starší Eva bydlí daleko a rodiče navštěvuje sporadicky. Nicméně, i ona se snaží s péčí o zahradu pomáhat, ale je to podstatně méně často. Jejich rodiče ale reagují rozdílně. Pomoc Evy je oslavována a zmiňována při každé rodinné či přátelské sešlosti, ale pravidelná a co do rozsahu podstatně větší péče od Jany je brána jako něco, co ani nestojí za řeč. Že to mladší dceru mrzí, asi není třeba dodávat. A přitom by to šlo vyřešit jednoduše – na péči o zahradu by si rodina našla výpomoc, třeba nějakého studenta, a o náklady by se obě sestry postaraly rovným dílem. 

Nenechávejte se pro svou vstřícnost vmanipulovávat do těžko zvladatelných situací. Ne není sprosté slovo. Naučte se ho používat a vyhnete se tak deziluzi a někdy ztrátě přátel či zbytečným sporům v rodině. A hlavně, nezapomínejte, že každý potřebuje čas sám pro sebe, i kdyby měl jen sedět u televize, nebo spát. Dělat něco na úkor potřebného odpočinku nebo dokonce vlastního zdraví je cestou do pekel.

 

Tagy :