Jak topit ekologicky a zároveň zásadně snížit náklady za topení?

 
Jak topit ekologicky a zároveň zásadně snížit náklady za topení?

Výdaje za topení činí nemalou částku v každém rodinném rozpočtu. Existuje však řada řešení, jak tyto výdaje výrazně snížit. Jedním z nich je, že si palivo můžete průběžně sami vypěstovat, a topit tak v podstatě zadarmo.

K palivové soběstačnosti potřebujete velký pozemek, ovšem ne tak rozlehlý, jak si možná někteří myslí. Nemusíte vlastnit zrovna kus lesa. Důležitě je především pustit se do pěstování rychle rostoucích dřevin.

V našich krajích je to prozatím nezvyklé, ale například Švédsko je první na světovém žebříčku v pěstování ekologického paliva. Vše funguje tak, že každé 2 - 3 roky specializované firmy řežou silné pruty ze stromů, které za tímto účelem pěstují. Stromy poté opět na jaře obrazí novými pruty. Dřevo z prutů je následně zpracováno na pelety, kterými se topí. V tomto případě se však jedná o průmyslové zpracování, které v domácích podmínkách budete realizovat jen velice těžko.

Vlastníte včas dostatečně velký pozemek, můžete pěstovat dřeviny, které jsou schopné už za 5 let dosáhnout dostatečné mohutnosti, aby je bylo možné porazit a použít jako palivovo. Nejčastěji jsou využívány Japonské topoly, z našich domácích dřevin to však mohou být některé vrby.

Japonský topol vyroste již za 5 let do výšky přibližně 15 m. V našich podmínkách je proto vhodný právě k vytápění. K tomu, abyste byli naprosto soběstační pro vytápění průměrného rodinného domu a ohřev vody, byste potřebovali mít přibližně půlhektarovou plantáž, tedy pozemek o rozloze 100 x 50 m. Každopádně lze i na menším pozemku vytěžit poměrně velké množství dřeva, které také uleví nákladům na vytápění domu. Topoly se kácejí v zimě a na jaře pařezy opět obrazí. Takto lze topol využívat přibližně 20 až 25 let. Výhřevnost topolu je sice srovnatelná s výhřevností hnědého uhlí, ale na rozdíl od uhlí je ale vytápění topolem naprosto ekologické. Oxid uhličitý, který při pálení vypustíte do ovzduší, totiž ze vzduchu opět odeberou při svém růstu ostatní topoly.

Stačí tedy zasadit topoly, počkat 5 let, pořídit motorovou pilu, štípačku na dřevo a topíte zcela soběstačně s minimálními výdaji.

 

Tagy :