Hypotéky – na co si dávat pozor

 
Hypotéky – na co si dávat pozor

Při sjednávání hypotečního úvěru není dobré spoléhat jen na jednu věc, zvážit je třeba všechno. I když jí je úroková sazba, důležitých je plno dalších aspektů, jako jsou například délka fixace, podmínka sjednání pojištění nebo zasílání výplaty na účet u dané banky.

Například je velmi důležité, abychom obezřetně volili fixační období u hypotečního úvěru. Ten, kdo si nyní zvolil fixaci na pět let, bude mít v budoucnu problémy. Nemovitostní trh má cyklus cca 10 let. Respektive dle historických dat cca 10 let roste, následně zkoriguje během jednoho až dvou let. Pak následuje například stagnace, či opětovný růst. Nic neroste do nekonečna a korekce je běžnou součástí na téměř všech trzích.

Úroky u hypotečních úvěrů jsou stále nízké a hypotéky relativně dostupné. Navíc vysoká inflace utvrzuje lidi v tom, že investice do nemovitostí je dobrou volbou. 
Někdo by mohl říct, že na trhu existuje bublina a může se stát, že trh ještě 2 až 3 roky poroste, nebo bude stagnovat. Určitě se ale bude snižovat počet poskytnutých hypoték a trh se v řádu několika let zchladí. Co se stane se stoprocentní určitostí je, že normální čtyřčlenná rodina, která dnes má určitou úroveň příjmů a koupila si například byt 3+1 v Praze za sedm milionu a splátku hypotéky má do 30 tis./měsíčně, tak v případě pětileté fixace se jim splátka hypotéky zvýší minimálně o 50 procent.

Uvedená predikce vychází z makrodat a hospodářského cyklu domácí a globální ekonomiky. Momentálně se trh práce přehřívá, je přebytek likvidity, nedostatek stavebních materiálů, roste jádrová inflace a celkově se dá říci, že se v současné době přehřívá ekonomika. Na toto mohou národní banky v řádu jednotek let reagovat růstem základních sazeb, vypínáním kvantitativního uvolňování a dalšími kroky. Do pěti let se s vysokou pravděpodobností může stát, že úrokové sazby napříč státy mohou být klidně i ve výši 5 procent. 

Což tedy způsobí, že hypotéky získané v letech 2020-2021 v úrovni sazeb 2-3 procent a určitou splátkou, po konci fixace budou mít možná dvojnásobnou výši oproti současnému stavu. 

Proto je dobré v dnešní době, zvolit fixační období na 10 let i za cenu o něco vyšší úrokové sazby. Řešením na tento problém je určitě volit nákup nemovitosti skrze úvěr ze stavebního spoření, který nepodléhá fixačním trendům a úroková sazba není závislá na intervencích národní banky.

 

Tagy :