Podceňovat tloušťku izolace domu se nevyplatí

 
Podceňovat tloušťku izolace domu se nevyplatí

Kvůli nedostatečnému zateplení rodinných domů a bytů se okrádáme i o více než deset tisíc korun ročně. V praxi se ukazuje, že průměrná tloušťka je o 5 cm méně, než minimální doporučená.

To potvrzuje výzkum, který provedla Asociace výrobců minerálních izolací a shodnou se na tom i odborníci ze společnosti URSA, nabízející jedny z nejkvalitnějších minerálních izolací na trhu.

Minimální doporučená tloušťka je 18 cm, podle typu zateplované stěny. Z jejich zkušeností vyplývá, že nejpoužívanější tloušťky izolace jsou 12 a 14 centimetrů. Takové tloušťky jsou ale s ohledem na možné energetické úspory nedostatečné, a to i v případě aplikace na silnější nosné stěny. 

Proč tedy lidé volí subtilnější materiály, když silnější izolace přináší tepelné i finanční úspory? Lidé se často špatně rozhodnou už při plánování výstavby. Pokud na zateplení použijí tenčí materiál, v danou chvíli za něj zaplatí méně a jednorázově ušetří. Nicméně z dlouhodobého hlediska pak za vytápění domu a případnou klimatizaci zaplatí několikanásobně více. Izolace na domě totiž vydrží i padesát let. Během takto dlouhé doby se tepelné ztráty mohou vyšplhat až na statisíce korun.

Izolace po obvodu domu

Norma stanovuje optimální tloušťku izolace pro novostavby s 30 cm tlustými zdmi podle použitého materiálu. Pro keramické tvárnice alespoň 18 cm izolace, pórobetonové 16 cm a stěny ze starších typů cihelného zdiva dokonce přes 20 cm. Správnou izolací je možné ušetřit až 80 % unikající energie, při čemž se taková úspora projeví nejen na finančních nákladech, ale i v šetrnosti k životnímu prostředí. 

Izolace uvnitř domu

Minerální izolaci využijeme nejen při zateplení vnější obálky domu, je vhodná i pro použití ve vnitřních příčkách. Správně provedená izolace mezi místnostmi dosahuje nejen skvělých tepelněizolačních vlastností, ale i těch akustických. Díky minerální izolaci se sníží přenos hluku nejen mezi místnostmi, ale i přes podlahy a stropy. Podle použitého materiálu a účelu příčky se doporučuje izolovat uvnitř budovy tloušťkou minimálně 4 centimetry. Lepší je ale použít izolaci o tloušťce 5 cm a více. Každý centimetr izolace přidá cca 1 dB neprůzvučnosti. Proto čím větší tloušťka izolace, tím se zvýší akustický komfort domova.

Izolace střechy

Nezateplenou střechou uniká až 30 % celkového tepla, což vede opět ke zbytečně vysokým účtům za energie. I zde je však třeba dbát na správnou tloušťku zateplení, která se může lišit jak podle typu střechy, tak podle způsobu zateplení. Šikmou střechu dle kvality použitého materiálu je nutné zateplit izolací o minimální tloušťce 26 cm. Z dlouhodobého hlediska je ekonomicky i ekologicky mnohem výhodnější v případě zateplení šikmé střechy jít až do výšky izolace 46 cm.

 

Tagy :