Cena zlata v období Covid-19

 
Cena zlata v období Covid-19

Během první vlny koronavirové krize v loňském roce cena zlata strmě rostla a padala. V reakci na rostoucí cenu zlata roste i zájem Čechů o jeho nákup. Jak se bude cena zlata dál vyvíjet a proč teď rozhodně neprodávat?

Drahé kovy jsou považovány za bezpečnou investici v době politické, ekonomické a společenské krize. Zájem o nákup zlata byl proto začátkem loňského roku enormní. Obchodníci s drahými kovy dokonce hovoří o nové éře zlaté horečky. 

Burzovní cena jedné trojské unce zlata (31,3 gramu) v prvním pololetí minulého roku vzrostla z hodnoty 34 500 korun až na 44 500 korun, tedy přibližně o 29 %. Aktuálně je burzovní cena zhruba 40 tisíc korun, jsme tedy přibližně v polovině cenového růstu z minulého roku.

Zlato už dávno není investicí jen pro velké investory. V začátcích pandemie naopak strmě rostl počet Čechů, kteří se rozhodli přetavit své finanční rezervy v cenný kov. Poptávka po fyzickém zlatě stoupla v Česku za poslední rok více než dvojnásobně. 

V době, kdy nikdo neví, zda přijde další vlna pandemie a kolik nás jich vlastně ještě čeká, se spousta střadatelů obává obchodovat na akciových trzích. Držet peníze vzhledem k inflaci a vývoji ekonomiky je nesmysl, proto se pozornost lidí stáčí na zlato.

I přesto, že patří zlato k nejvýnosnějším investicím, jsme v jeho nákupu stále opatrní. Lze říci, že tradice uchování části finančních úspor do zlata je v naší zemi slabá. V nedávné historii jsme nezažili žádný zásadní ekonomický šok, který by způsobil vysokou inflaci. Ovšem nyní, kdy jsou jen oficiální čísla o inflaci daleko za cílem centrální banky, mnozí hledají místo, kde své úspory uložit tak, aby nedošlo k jejich znehodnocování. Zlato historicky prověřilo z dlouhodobého hlediska svou schopnost odolávat růstů cen. 

Podle odhadů cena zlata do konce letošního roku ještě stoupne. S růstem ceny zlata jde ruku v ruce také nárůst počtu lidí, kteří se rozhodnou do zlata investovat. Uložení peněz do zlata je ale dlouhodobý proces. Pokud by jej člověk chtěl přece jen prodat, mělo by to být jen v okamžiku, kdy peněžní prostředky získané z prodaného zlata může okamžitě překlopit do něčeho jiného hmotného.

Průzkumy ukazují, že většina českých domácností se snaží každý měsíc spořit. Stovky miliard korun, které české domácnosti nastřádaly, ale leží na běžných účtech a kvůli inflaci ztrácí každý den svou hodnotu. Růst cen bude nadále pokračovat, protože po epidemiologické krizi jsme tak v situaci, kdy jsou výnosy v bance na nule a inflace stoupá. Za pět let tak budou lidé v lepším případě na ¾ reálných peněžních úspor, v horším na polovině. Zlato je v tomto prostředí jednou z mála variant, jak poklesu hodnot peněžních úspor a obecně poklesu životní úrovně předejít, navíc nákup investičního zlata je osvobozen od DPH.

 

Tagy :