Jaké dřevo na schodiště

 
Jaké dřevo na schodiště

Rozhodli jste si domů pořídit nové schodiště a toužíte po krásném dřevěném? Nešetřete na výběru dřeva, protože ne každé dřevo se hodí právě pro jednu z nejvíce namáhaných součástí domu. A tou schodiště v rodinném domě určitě je.

Potřebujete tvrdé dřevo

Pro dřevěná schodiště budete potřebovat dřevo z těch nejtvrdších dřevin. Tvrdost určuje, jak dřevo odolává zatížení a pro výrobu schodišť jsou vhodná jen ta nejtvrdší se zatížením od 651 kg/cm2 výše. Schodiště si nechte vyrobit například z dubu, ořechu, jasanu, javoru, buku, třešně, hrušně, jabloně, akátu, habru, zimostráze, tropické hevey, ebenu a dalších exotických dřevin. Nevíte, jak takové dřevo vypadá? Podívejte se například na webovou stránku firmy Truhlářství Jiří Horák a vyberte si na základě bohaté fotogalerie ten nejvhodnější materiál, ale také tvar schodiště a jeho další prvky.  

Nestačí jen obyčejná prkna

Protože dřevěná schodiště musí snášet velmi vysoké zatížení, je třeba si objednat dřevo upravené speciálně pro tento účel. Na většinu schodišť se používá speciální dřevěný materiál – „masivní spárovka“. Ta vzniká rozřezáním dřevěných fošen na hranoly a jejich opětovným slepením pravou a levou stranou proti sobě. Právě tato technologie zpracování dřeva pomáhá rozložit přirozené pnutí ve dřevě rovnoměrně rozložit, takže hotové schodiště se neprohýbá, nepraská a vydrží pevné. Masivní spárovka může být buď průběžná, nebo cinkovaná. Obě jsou pevné, ale protože u cinkované je při výrobě méně odpadu, je o něco levnější.

Truhlářství Jiří Horák odebírá dřevo jen od certifikovaných dodavatelů. Ti dodávají pevné, tvarově stálé, stabilní a zároveň pružné dřevo, vysušené na asi 12 %, tedy na vlhkost dřeva obvyklou v interiérech domů. Správný výběr materiálu je pro výsledný produkt zásadní.

 

Tagy :