Jak nejlépe připravit zahradu na zimu

 
Jak nejlépe připravit zahradu na zimu

Než se nadějeme, na dveře nám zaklepe zima. Naše zahrady a pokryje bílou přikrývkou a teploty klesnou pod bod mrazu. Na její příchod je třeba se dobře připravit. Na co bychom neměli zapomenout?

„Když dne ubývá, zimy přibývá,“ praví pranostika. Krátícími se dny a brzkým stmíváním příchází zima, proto mají zahrádkáři napilno! Je třeba zrýt a pohnojit neosázené záhony, přikrýt trvalky chvojím, aby nepomrzly. Květiny, které by venkovní mrazy nepřečkaly, je nutné přenést do kryté, ale nevytápěné místnosti a občas je přes zimu zavlažit. Nesmíme zapomenout shrabat spadané listí a také se postarat o trávník a naposledy jej poséct. Podzim je vhodnou dobou i pro vertikutaci, teploty však nesmějí klesnout pod 8 °C a půda nesmí být příliš promáčená. Na zimu je třeba, abychom připravili i zahradní jezírko či bazén. Dále také nezapomeňte na terasu – vyčistěte a ošetřete podlahu dle typu materiálu, ze kterého je vyrobena, umyjte zahradní nábytek a skliďte jej do zahradní boudy, anebo alespoň pod střechu pergoly a přikryjte obalem nebo plachtou. Pod pergolou nenechávejte spotřebiče připojené do zásuvky a ukliďte rovněž kovové či plechové doplňky a nádoby, které by mohly přes zimu zreznout.

Nezapomeňte na pergolu

Pozornost si rozhodně zaslouží i samotná pergola. Zejména pokud je konstrukce dřevěná, podléhá povětrnostním podmínkám a je třeba ji před zimou speciálně ošetřit. Můžeme ji natřít lazurou či lakem, na konkrétním přípravku si ovšem dobře musíme přečíst údaj o teplotě, při níž je možné nátěr aplikovat (obvykle to bývá cca 8–10 °C). Ochránit dřevo dále lze i impregnací. Ta ovšem mění odstín dřeva a poté ji lze překrýt pouze tmavými nátěry. Další variantou je překrytí konstrukce plachtou – tato možnost sice není příliš estetická, ale ochrání pergolu před vlivem počasí a prodlouží její životnost. Výrazně jednodušší údržbu představuje konstrukce hliníková, můžete tedy popřemýšlet i nad touto variantou. Když střešní lamely plně uzavřete, ochráníte prostor pod pergolou proti dešti a v zimě před sněhem, voda se odvádí vždy minimálně jednou spojkou. 

Údržba hliníkové pergoly

Hliníková konstrukce vyžaduje méně péče než ta dřevěná – v porovnání s ní je prakticky údržba bez starostí! Stačí, když zastřešenou plochu zbavíte větviček, listí a dalších hrubých nečistot, které se tam mohou nahromadit. Konstrukci můžete omést, anebo omýt šetrným čisticím přípravkem. Nepoužívejte agresivní prostředky, jako jsou organická ředidla, rozpouštědla, čisticí pasty, písky a silné alkalické čisticí prostředky. Používejte vždy přípravky k tomu určené. Vyčistit nezapomeňte ani odtokové kanálky a občas přes zimu překontrolujte, jestli nejsou ucpané. Gumové těsnění lamel ošetřete speciálním přípravkem. Případné boční stěny, rolety, posuvnou střechu nebo jiné látkové prvky úplně vytáhněte. Terasu však můžete díky pergole využívat i celoročně.

Očištění venkovních žaluzií

Při péči o zahradu a exteriér domu myslete rovněž na venkovní žaluzie a rolety. Pokud byste při jejich pořizování chtěli ušetřit a zvolili plastovou variantu, bohužel je nutné počítat s tím, že působení nízkých teplot v zimním období vede ke zkřehnutí plastových částí a následně k jejich praskání. Navíc jim neprospívá ani působení slunce, barvy plastových rolet jsou nestálé a ultrafialové záření mění barevné odstíny. V tomto případě se tedy nevyplatí vsadit na levnější produkt. Kvalitní venkovní žaluzie pak nepotřebují žádnou složitou péči, stačí je pouze dvakrát ročně omýt, ideálně právě na podzim a na jaře, protože po létě mohou být znečištěny nánosy pylů a po zimě zase částicemi prachu z vytápění. Jak na to? Sklopte lamely do svislé polohy, navlhčete vodou a s pomocí mýdlového roztoku otřete hadříkem či houbičkou – důležité však je, aby byl materiál měkký, drsný povrch by mohl stínění poškrábat. Nepoužívejte ani čistící prostředky, jako jsou písky, prášky a podobně. Vyhněte se rovněž parním čističům, rozpouštědlům, organickým ředidlům a jiným agresivním čistidlům, která mohou stínicí techniku nevratně poškodit. Nakonec už stačí jen umyté žaluzie opláchnout vodou, osušit a je hotovo!

 

Tagy :