Jednoduché pravidlo, jak kombinovat barvy v interiéru

 
Jednoduché pravidlo, jak kombinovat barvy v interiéru

Barvy a dekorace v interiéru mohou být velmi zneklidňující, pokud jejich kombinaci vkusně nevyvážíme. Existuje však velmi jednoduchý a snadný způsob, jak v našem domově vytvořit vyvážené odstíny barev a tou je pravidlo 60-30-10.

Co pravidlo 60-30-10 znamená?

Je to jednoduché pravidlo dekoru, které pomáhá vytvořit optimální a příjemnou paletu barev pro prostor. 60 % místnosti by mělo být dominantní barvou, 30 % pak sekundární barvou a posledních 10 % by mělo být pouze podtržením předešlých dvou. Samozřejmě je nutné také přihlédnout k barevné kombinaci vybraných tří barev.

Jak pravidlo v interiéru správně použít?

První číslo je 60. 
Tedy 60 % je hlavní barvou místnosti, která by se dala také nazvat barvou pozadí. Když se podíváte na prostor, řeknete si, je to například šedá místnost nebo jakákoli jiná hlavní barva, kterou si vyberete. A které části interiéru pro ni zvolit? Jsou to především zdi, koberce, pohovka nebo velké kusy nábytku.

Další číslo v tomto pravidle je 30.
30 % bude podporovat hlavní barvu, ale bude dostatečně odlišných, aby v místnosti zaujala. Je důležité si uvědomit, že jí bude zhruba poloviční množství než barvy hlavní. Tyto barvy se hodí především na závěsy, zdobené kusy nábytku nebo židle.

Poslední číslo je 10.
Je hravým prvkem, tzv. 10 % barevného podtržení v interiéru. V závislosti na tom, jaký vzhled chcete, může být odvážnější nebo jemnější. Právě těchto 10 % může být tím, co místnosti dodá charakter nebo jí naopak zachová mnohem neutrálnější. Prvky, na které využijete toto pravidlo jsou polštáře, další látky či tkaniny, ozdobné doplňky nebo dekorace či umělecká díla.

Jak vybírat vhodnou kombinaci barev?

Zvolit můžete několik různých variant. Barvy, které vyberete pro pravidlo 60-30-10, volte podle vlastní preference, avšak s citem pro kombinaci více barev. Nejjednodušší metodou výběru tří barev pro váš prostor je barevné schéma založené na barevném kolečku. Možností se pak nabízí více, například volba barev naproti sobě, ve které kombinujete teplou a studenou barvu, nebo volba tří barev vedle sebe, třeba modrozelená, zelená a zeleno-žlutá. 

Nejklasičtější variantou je pak monochromatická barevnost. To znamená, že vyberete pouze jednu barvu a ve svém prostoru použijte světlejší a tmavší varianty této barvy. To funguje nejlépe s neutrálními barvami, jako jsou šedá, krémová, bílá nebo šedá. Pokud vyberete světlejší odstíny těchto barev, prostor tím zároveň také prosvětlíte. To oceníte především u menších bytů nebo místností, kde řešíte optický nedostatek prostoru. Vhodným doplňkem zde bude také využití zrcadlové plochy nebo klasického zrcadla.

Porušení pravidla

Pokud máte cit pro barvy, můžete pravidlo 60-30-10 porušit, ale dopředu si rozvrhněte, kolik barevnosti váš interiér snese. Pokud máte nápad na barvy, může být konečný vzorec něco jako 40-30-20-10 nebo 40-25-15-10-10 nebo dokonce 75-15-10. V každém případě se ujistěte, že se soustředíte na svá procenta, aby interiér nebyl příliš divoký. 

Můžete do trojkombinace barev také přidat ještě čtvrtou barvu a vytvořit tak pravidlo 110 % v kombinaci 60-30-10-10. 

Dále můžete vybrat jen jednu barvu a do svého prostoru ji zahrnout v několika tmavších a světlejších odstínech stejné barvy. To lze provést také pomocí dřevěných tónů. Můžete tak skončit se zcela šedou místností, která ale bude mít díky barevným tónům nečekaný rozměr.

Tip na závěr

Nezapomeňte, že další barevné tóny lze místnosti dodat pomocí světla. A to nejen barevnými žárovkami, ale také barevným spektrem denního světla, které dokáží zajistit světlovody.

 

Tagy :