Dodejte svému interiéru šmrnc správným interiérovým stíněním

 
Dodejte svému interiéru šmrnc správným interiérovým stíněním

Interiérové stínění může mít mnoho podob. Kromě své funkce, kdy chrání místnost před zraky zvenčí a slunečními paprsky, je zároveň důležitým doplňkem, který formuje celkovou atmosféru prostoru. Díky různým typům designu i materiálu proměníte místnosti jednoduše přesně podle vašeho vkusu.

Romantický design

Květinové motivy, pastelové barvy, abstraktní vzory – to vše dodává pokoji nádech romantiky. Stejný motiv se může objevovat na doplňcích, jakou jsou stěny, polštáře, ale také interiérové rolety, které dokážou perfektně doladit místnost díky pestrému výběru vzorů. Dále je možné volit doplňkové osvětlení.

Minimalistický design

Pokud patříte mezi vyznavače minimalismu a věříte v heslo, že „méně je někdy více“, jistě jsou pro vás důležité střídmé barvy, čistota linií a vzdušnost prostoru, i dostatek denního světla. S tímto moderním stylem korespondují různé typy stínění v barvách, jako je šedá, světle béžová či bílá. Volit můžete nejen látkové rolety, ale vhodné jsou také žaluzie či moderní japonské stěny, tvořené posuvnými látkovými panely. Působí vzdušně a vytváří tlumené rozptýlené světlo, takže se hodí jak do velkých prostorů, tak i do menších místností, které by jinak působily stísněně. Imitují lehký a vzdušný závěs a lze je kotvit na strop nebo zeď. Ve spodní části mají uchycenou zátěžovou lištu, která zajišťuje vyrovnání látky. Díky tomu se na rozdíl od klasických závěsů nekrabatí, neshrnují a drží stále stejný tvar. Navíc je lze využít nejen jako stínění oken, ale také pro rozdělení místnosti.

Severský hygge styl

Hygge styl má svůj původ ve Skandinávii, kde si místní obyvatelé dlouhé studené zimní večery dokážou zpříjemnit svící a zachumlaní do teplých dek. Tráví rádi čas s přáteli, nad knihou a dopřávají si klid a pohodu. S tímto životním stylem se pojí také útulné prostředí, proto svůj domov ladí do teplých tonů, které navozují příjemnou atmosféru. Barvy, které se pojí s hygge stylem, jsou zejména ty přírodní: světle šedá, krémová, odstíny hnědé a teplé pastelové barvy. Do těchto tónů můžete ladit nejen stínění, ale také doplňky interiéru, jako jsou dekorace, koberce, polštáře, přehozy a podobně.  

Ložnice

Dokonalé zatemnění ložnice je důležité kvůli zamezení průniku světla zvenčí. Nežádoucí svit pouličních lamp či jiných světelných zdrojů může totiž narušovat klidný spánek. Ideální je v tomto ohledu venkovní stínění (exteriérové rolety či žaluzie), pokud je ovšem z jakéhokoliv důvodu nemáte, můžete vsadit i na zatemňovací rolety, případně rolety s postranními vodícími lištami, které brání průniku světla na krajích.

Dětský pokoj

Do dětského pokoje mohou vnést život pestré rolety, které patří mezi vhodné stínění díky snadné údržbě. Usazuje se na nich méně prachu než v klasických závěsech či horizontálních žaluziích, u nichž navíc v případě malých dětí hrozí poškození při nešetrné manipulaci. Navíc lze rolety pořídit v pestré škále látek a díky tomu dotvořit pokojík pro kluky i holky každého věku. Těm nejmenším rozzáří jejich království obrázky či barevné puntíky, dívky si mohou vybírat z jemných tónů růžové či fialové, anebo volit populární květinové motivy. 

Rolety den a noc

Toto netradiční stínění kombinuje výhody žaluzií a rolet – můžete díky nim plynule regulovat světlo a zároveň platí, že jsou skvělý interiérový doplněk, který je možné ladit do různých barev. Jejich princip tkví ve střídání průhledných a neprůhledných pruhů. Vzájemným překrýváním dvou vrstev lze pak regulovat intenzitu světla – když je nastavíte tak, že se polopropustný pruh překrývá s tmavým, zamezíte průniku slunečních paprsků, pokud je ovšem nastavíte tak, že se překrývají světlé pruhy, umožníte světlu proniknout do interiéru. Látky lze vybírat nejen podle barev a vzorů, ale rovněž podle typu materiálu. Rolety s obsahem skelného vlákna jsou vhodné pro alergiky a látky se speciální povrchovou úpravou jsou nehořlavé, takže vytvoří bezpečnější domácí prostředí.

 

Tagy :