Jak zahustit řídkou marmeládu

 
Jak zahustit řídkou marmeládu

Málokdy hospodyňka cítí takový pocit zmaru, jako když z vlastnoručně sklizeného ovoce vyrobí zaručeně domácí marmeládu přesně podle receptu a ona je řídká.

Než to zjistí, má za sebou únavné trhání, omývání, odstopkování a vypeckování ovoce, jeho rozemletí nebo rozmixování do hladké směsi bez kousků, odměření všech ingrediencí a pak pozvolné vaření za neustálého míchání, aby se marmeláda nepřipálila. A když chce marmeládu naplnit do skleniček, je to spíš hustý sirup. Vždycky se to ale dá nějak zachránit.  

Řídkou marmeládu může zapříčinit hned několik věcí – špatný poměr surovin, příliš velký obsah vody v ovoci, nebo příliš krátká doba vaření. Trochu alchymie je i odhadnout správný okamžik pro sklizeň. Nevyzrálé ovoce nebude dost sladké, přezrálé neobsahuje dost pektinu a marmeláda z něj zůstane řídká. Navíc obsah pektinu se liší i podle druhu ovoce. Některé ani umělé přípravky nepotřebuje, jiné se bez nich neobejde.

Když je výsledné dílo řídké, můžete zkusit přidat víc želírovacího cukru nebo želírovacího prostředku a klasického cukru. Želírovací cukr je vlastně předpřipravená směs, kdy je cukr smíchán s želírovací látkou. Pokud si koupíte jen přípravek a sami si ho mícháte s cukrem, vyjde vás to většinou trochu levněji. Doporučený poměr ovoce a cukru a želírovacího přípravku se dočtete na obalu, ale ani ten nemusí být úplně přesný.

Každé ovoce je jiné, má odlišný obsah cukru a vody i kyselost. Když je deštivý rok a ovoce má v sobě víc vody než obvykle, nebude vám zřejmě standardní doba vaření marmelády stačit. Zkuste ji pak rozdělit a po menších dávkách znova nechat vařit několik minut za stálého míchání. Je-li ovoce málo kyselé, může pomoci buď několik lžic citronové šťávy nebo kyselina citronová a opětné povaření na maximálně pět minut. Příliš sladké bývají většinou marmelády, kdy je kilogram ovoce na kilogram cukru. Můžete zkusit i méně sladkou variantu v poměru 2 kg ovoce na 1 kg cukru, ale u těchto zavařenin existuje nebezpečí, že budou plesnivět. 

Nezapomeňte před plněním do skleniček provést želírovací zkoušku. Ta se dělá tak, že se z vařící se marmelády těsně před odstavením z plotýnky vyjme vařečka a nechá se okapat. Pokud směs nestéká, můžete plnit, jinak vařte další 2 minuty.

Ale ani když nic nepomůže, rozhodně řidší marmeládu nevyhazujte. Skvěle se hodí například do bílého jogurtu, na domácí koktejly, piškotové nepečené moučníky, nebo na ochucení müsli k snídani.

 

Tagy :