Arduino – co to je a jaké si vybrat?

 
Arduino – co to je a jaké si vybrat?

Jednočipové počítače se dnes používají k automatizaci různých procesů – od jednoduchých úkolů, jako je zobrazování zpráv nebo ovládání osvětlení v domě, až po komplikované systémy průmyslové automatiky. Jednou z nejoblíbenějších platforem pro tvorbu projektů s využitím jednočipových počítačů je Arduino. Uchylují se k němu jak nadšenci do elektroniky, tak i zkušení profesionálové. Vysvětlíme, co přesně je Arduino, a napovíme, které modely desek této firmy zvolit pro začátečníky a pokročilejší uživatele.

Co je Arduino?

Arduino je platforma, která umožňuje tvořit projekty z oblasti automatiky, robotiky a elektroniky. Představuje skvělý nástroj pro nadšence, kteří si chtějí postavit vlastní systémy a získávat vědomosti z oblasti programování a elektroniky. Platforma je založená na otevřeném zdrojovém kódu, což její užívání činí velice lákavým.

Základ světa Arduino tvoří malé desky tištěných spojů, z nichž každá má své vlastní rysy a specifikaci. To ale není všechno – dostupné jsou také: nástavce Arduino Shield, propracovaný standard výstupů a vývojové prostředí Arduino IDE, které umožňuje praktické programování platformy s pomocí počítače.

Odkud se vzalo Arduino?

Historie Arduina sahá do roku 2005, kdy jeden z mladých italských inženýrů začal pracovat na rozvoji nového nástroje pro tvorbu elektronických systémů. Jeho cílem bylo vytvořit jednoduchou, levnou a snadno dostupnou platformu, která by umožňovala realizovat různorodé elektronické projekty bez nutnosti mít specializované vědomosti. Měla sloužit především italským žákům.

Zpočátku se deska prodávala jen po internetu, ale s průběhem času začala být dostupná i ve specializovaných obchodech s elektronikou po celém světě. Arduino získalo velkou oblibu v kutilském prostředí a začalo se používat i ve vědeckých a komerčních projektech. V současnosti existuje spousta různých modelů desek Arduino, které se mezi sebou liší např. počtem a druhem vstupů/výstupů a výkonností jednočipového počítače.

Jaké základní druhy desek Arduino jsou na trhu dostupné?

V obchodech, jako je Botland, najdete mnoho modelů oblíbené italské platformy s jednočipovým počítačem. Výběr závisí na úrovni vašich zkušeností a potřebách plánovaného projektu. Krátce si popíšeme několik nejoblíbenějších druhů desek Arduino.

Arduino UNO

Jde o základní a nejoblíbenější desku Arduino, která představuje skvělou volbu pro začátečníky. Byla vybavena jednočipovým počítačem ATmega328, 32 kB Flash paměti, 2 kB RAM, 14 digitálními vstupy/výstupy, 6 analogovými a USB B konektorem. Tento model si lidé nejčastěji vybírají, aby začali s programováním elektronických zařízení.

Arduino Nano

Přenosná verze Arduino UNO, která je ideální pro projekty vyžadující maximálně omezený prostor. Má velice podobné vlastnosti jako ty popsané v případě modelu UNO, ale samotná deska je asi 4krát menší.

Arduino Mega

Pokročilejší verze Arduino UNO, která má více vstupů/výstupů (54 digitálních a 16 analogových) a více flash paměti. Ve standardu se nacházejí taká oblíbená komunikační rozhraní. Jde o dokonalé řešení pro komplikovanější elektronické projekty.

Arduino Leonardo

Opět se deska podobá Arduino UNO, ale má přídavné microUSB rozhraní, což umožňuje přímé použití platformy jako klávesnice nebo počítačové myši. Jde také o jeden z nejčastěji volených modelů pro začátečníky s ohledem na jednoduchou obsluhu a široké využití v projektech různého druhu.

Arduino Pro

V obchodě Botland nechybí ani několik pokročilejších verzí desek Arduino – modely Pro nabízejí širší možnosti než standardní platformy včetně vyššího výpočetního výkonu, více paměti a dalších rozhraní.

Kterou verzi Arduino si vybrat pro začátek?

Pokud s elektronikou teprve začínáte, zvolte Arduino UNO. Jde o nejoblíbenější a nejjednodušší verzi italské platformy, které umožňuje studium základů programování a elektroniky. Má všechny potřebné součásti, jako je procesor, paměť, konektory nebo rozhraní. Je také velice oblíbená mezi kutily a dostupná za rozumnou cenu.

Zdroj foto: Paztar Bunny / Shutterstock.com

 

Tagy :